Breaking News

Jakie są wymagania dotyczące transportu leków i suplementów diety?

Transport leków i suplementów diety jest procesem wymagającym szczególnej ostrożności i przestrzegania określonych przepisów prawa, aby zapewnić ich skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania. Wobec tych produktów stosowane są rygorystyczne normy i przepisy, które mają na celu ochronę ich jakości na każdym etapie łańcucha dostaw. Pełna znajomość wszystkich regulacji jest wręcz niezbędna dla firm farmaceutycznych, dystrybutorów oraz innych podmiotów zaangażowanych w transport i dostawę leków i suplementów diety.

Jakie przepisy prawa regulują transport farmaceutyczny?

Transport leków i towarów farmaceutycznych bardzo dokładnie reguluje Prawo farmaceutyczne Dz. U. 2008, Nr 45, poz. 271 ze zmianami. Zgodnie z tym, co się w nim znajduje, wszystkie produkty lecznicze objęte są szczególną ochroną i nie mogą być traktowane podczas transportu tak, jak inne towary. Jedną z najważniejszych kwestii w tym aspekcie jest zagwarantowanie określonych warunków podczas przewozu, aby leki po dotarciu do miejsca dostawy nadal były bezpieczne dla pacjentów.

Jakie warunki przewozu muszą zostać zapewnione podczas transportu medykamentów?

Jednym z najważniejszych aspektów jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w trakcie przewozu medykamentów. Dzięki temu zachowają one swoją jakość i integralność. Bardzo ważne jest to, aby temperatura w pojeździe była stabilna, ponieważ pozwoli to zachować lekom ich określone właściwości. W związku z tym na kierowcy ciąży również niejako obowiązek monitorowania warunków na pace lub w naczepie oraz ich dokumentowanie i zgłaszanie ewentualnych usterek oraz problemów związanych z zapewnieniem warunków przewozu.

Zakres temperatur dla transportowanych produktów farmaceutycznych zależy przede wszystkim od ich specyfiki. Wyróżnić można trzy przedziały temperatury:

  • 2 – 8°C,
  • 8 – 15°C,
  • 15°-25°C.

Czy leki można przewozić dowolnym pojazdem przeznaczonym do transportu towarów?

Samochody, które używane są do przewożenia medykamentów muszą spełniać określone wymagania. Tylko wtedy mogą zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla transportowanych produktów leczniczych. Przede wszystkim muszą one być wyposażone w agregaty chłodnicze i zabudowę izotermiczną, które pozwolą utrzymać konkretną temperaturę.

Pojazdy powinny być także dostosowane do przewozu produktów delikatnych. Powinny nie tylko odpowiednio chronić towar przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także zostać odpowiednio rozłożone na pace samochodu. W ten sposób zminimalizuje się również ewentualne zawilgocenie leków lub zalanie. Pojazdy na dodatek powinny regularnie przechodzić serwis i kalibrację, aby wszystkie pomiary było możliwe jak najbardziej precyzyjne, a chłodnia działała efektywnie.

Transport zgodnie z GDP

Skrót GDP odnosi się do Good Distribution Practice, czyli Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych.

Zawiera on określone wytyczne i standardy, jakie powinny być zapewnione podczas przewozy medykamentów. Wśród nich można znaleźć informacje na temat przechowywania i dystrybucji leków. Celem GDP jest to, aby zagwarantować skuteczność i bezpieczeństwo transportowanych produktów leczniczych oraz jakość na każdym etapie przewozu.

Konieczność monitorowania temperatury, odpowiednie warunki przechowywania i rozłożenia towaru, a także odpowiednie etykietowanie, czy prowadzenie dokumentacji to podstawy, jakie są zawarte w Dobrych Praktykach Dystrybucyjnych. Warto jeszcze dodać, że na tej liście znajduje się organizacja szkoleń dla osób, które będą przewozić towary.

transport suplementów

źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000381
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20011261381
https://gielda.furgonetka.pl/dla_przewoznika/fakty/jak-transportowac-leki/