Breaking News

Kiedy warto suplementować jod?

Pierwiastek jak jod jest bardzo ważny dla organizmu człowieka, dlatego należy dbać o jego odpowiednią ilość w diecie, aby zapobiegać niekorzystnym skutkom wynikającym z jego niedoboru lub nadmiaru. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór jodu, który zdarza się częściej niż jego nadmiar. Wtedy warto dodatkowo suplementować ten pierwiastek. Kiedy jest to konieczne?

Rola jodu w organizmie człowieka

Jod jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka.

Wspomaga on między innymi pracę tarczycy, a także układu nerwowego, mózgu, nerek, serca, mięśni. Bierze on udział również w procesach zachodzących na poziomie komórkowym, między innymi w trakcie oddychania komórkowego, procesów energetycznych oraz utrzymywania właściwej temperatury ciała.

Niedobór jodu – objawy i skutki

Długotrwałe braki jodu w organizmie mogą prowadzić do pojawienia się wielu niekorzystnych skutków ubocznych.

Najczęściej brak jodu wpływa negatywnie na pracę tarczycy. Może prowadzić do pojawienia się dolegliwości jak niedoczynność tarczycy, powiększenie tarczycy i powstanie wola.

Szczególnie niebezpieczny jest niedobór jodu u niemowląt i u dzieci, ponieważ może powodować on opóźnienia w rozwoju psychicznym i fizycznym. Niedobór jodu u kobiety ciężarnej może też wywołać nieodwracalne wady płodu i prowadzić do zwiększonej śmiertelności dzieci.

Jak zadbać o odpowiednią ilość jodu?

Obecnie niedobory jodu zdarzają się znacznie rzadziej niż w przeszłości, jednak problem ten nadal występuje.

Głównym źródłem jodu w diecie Polaków jest jodowana sól kuchenna. Również duża ilość tego pierwiastka znajduje się w rybach morskich, owocach morza, w algach. Ponadto jod obecny jest w jajkach, mleku i jego przetworach jak sery, twarogi.

W określonych przypadkach, gdy jodu w organizmie jest mało, zalecana jest też dodatkowa suplementacja, dzięki której można zmniejszać ryzyko niedoborów.

Suplementacja jodu – kiedy warto?

Dodatkowe stosowanie jodu w postaci suplementów diety polecane jest głównie osobom z dolegliwościami tarczycy, w szczególności jej niedoczynnością. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku choroby tarczycy Hashimoto, ponieważ nadmierne dawkowanie jodu może spowodować zaostrzenie jej przebiegu.

Ponadto suplementowanie jodu wskazane jest u kobiet planujących ciążę oraz w ciąży. Najczęściej pierwiastek ten znajduje się w kompleksach witaminowych i mineralnych przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.