Breaking News

Usuwanie blizn potrądzikowych – metody domowe i gabinetowe

Blizny potrądzikowe są jedną z nieestetycznych pozostałości po trądziku. Niestety, nie są łatwe w usuwaniu. Są jednak sposoby, dzięki którym można znacznie zmniejszyć ich widoczność, a nawet całkowicie je wyeliminować.

Najczęściej blizny potrądzikowe pojawiają się jako efekt trądziku młodzieńczego. Warto jednak wskazać, że mogą one również formować się u osób dorosłych, u których występują wypryski.

Jak dokładnie dochodzi do powstania blizn potrądzikowych? W jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Czy wystarczą metody domowe, a może konieczne będzie udanie się do gabinetu kosmetycznego lub medycyny estetycznej?

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Do pojawienia się blizn potrądzikowych dochodzi na skutek nieprawidłowego gojenia się skóry po powstaniu wyprysku.

Najczęściej blizny posiadają zaczerwieniony kolor, tworzą wgłębienia i nierówności. Mogą stanowić zarówno pojedyncze zmiany widoczne głównie na policzkach, lecz również mogą rozlewać się na większe obszary skóry twarzy.

Jako że blizna potrądzikowa jest rodzajem uszkodzenia skóry, nie zanika ona samoczynnie. Konieczne jest zatem zastosowanie odpowiednich procedur, aby można było się jej pozbyć. Jakie są skuteczne metody usuwania blizn potrądzikowych?

Usuwanie blizn potrądzikowych – metody domowe

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych kosmetyków, które przeznaczone są do likwidowania blizn potrądzikowych. Najlepsze rezultaty przynoszą preparaty bazujące na kwasach, czyli różne peelingi chemiczne.

Preparaty zawierające kwasy, na przykład kwas salicylowy, glikolowy czy kwas migdałowy, oddziałując na wierzchnią warstwę skóry i powodują jej reorganizację. Wymuszają złuszczenie naskórka oraz produkcję nowych komórek skórnych. W rezultacie może dojść do spłycenia oraz rozjaśnienia blizn potrądzikowych.

Domowe peelingi kwasowe zawierają jednak mniejsze stężenie substancji aktywnych niż peelingi stosowane w gabinetach, co powoduje, że zabiegi te są bezpieczniejsze, lecz z drugiej strony efekty nie są aż tak mocno widoczne.

Dodatkowo, zaleca się także stosowanie odpowiednich kosmetyków, które dedykowane są dla skóry z niedoskonałościami. Wsparciem może być też stosowanie mezo-rollera, czyli specjalnej rolki z igiełkami, którą nakłuwa się skórę.

Usuwanie blizn potrądzikowych – metody gabinetowe

Domowe metody usuwania blizn potrądzikowych mogą zadziałać, lecz czas oczekiwania na zadowalające rezultaty jest dość długi. Dodatkowo, efekty nie zawsze są idealne, zwłaszcza w przypadku blizn głębszych, mocno zaczerwienionych.

W takich przypadkach zaleca się skorzystanie z metod gabinetowych, czyli ze specjalnych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne oraz gabinety medycyny estetycznej.

Gabinetowe metody usuwania blizn potrądzikowych:

  • zabiegi laserowe – powodują powstanie mikrouszkodzeń skóry, co prowadzi do jej odbudowy wewnętrznej oraz zlikwidowania niedoskonałości, stosuje się różne rodzaje laserów, na przykład laser CO2 czy laser IPL
  • mezoterapia – zabieg polegający na wstrzykiwaniu pod skórę substancji aktywnych
  • peelingi chemiczne – mocniejsze niż peelingi stosowane w domu, dlatego też pozwalają one na uzyskanie lepszych rezultatów
  • peelingi mechaniczne, na przykład mikrodermabrazja – polegają na mechanicznym złuszczeniu naskórka

Dobór właściwego zabiegi pozwalającego na usunięcie blizn potrądzikowych przeprowadza specjalista. Dla uzyskana najlepszych rezultatów konieczne może być wykonanie pełnej serii zabiegów.

Jeśli zatem masz blizny potrądzikowe i chcesz o nich zapomnieć, wybierz odpowiednie metody ich usuwania. Gdy zależy Ci na najlepszych rezultatach, postaw na profesjonalne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, które gwarantują skuteczne działanie nawet przy rozległych, głębokich bliznach!