Breaking News

Odchudzanie

Osobiste przekonania

Osobiste przekonania mają wpływ na to, w jaki sposób się odchudzamy. Wybieramy taki sposób na utratę wagi, jaki uważamy na najlepszy. Ten najlepszy to najlepszy dla nas,  nie jesteśmy specjalistami w kwestii odchudzania dlatego nie decydujemy za wszystkich. Tylko osoby nierozsądne są gotowe na to, aby swój sposób na odchudzanie uznać za skuteczny dla wszystkich. Pamiętajmy, że to iż nam udało się schudnąć w taki sposób nie oznacza, że inni odniosą taki sam sukces. Odchudzanie jest dopasowywane do każdej osoby indywidualnie, także miejmy to na uwadze wyrażając swoje zdanie na ten temat. To dobrze, że chcemy pomóc innym, ale nie róbmy tego w zły sposób. Pisząc o tym, jak należy się odchudzać nie unikniemy subiektywnego spojrzenia. To, jak się odchudzamy jest naszą osobistą decyzją. Nie dajmy więc sobie narzucić innych sposobów, jeśli czujemy że są one dla nas nieodpowiednie. My sami najlepiej wiemy, co dla nas dobre i nie zaszkodzimy sobie, stosując niewłaściwą metodę odchudzania- pod warunkiem że wsłuchamy się w potrzeby naszego ciała.

Wpływ otoczenia

Nasze otoczenie wpływa na to, w jaki sposób chcemy się odchudzać. Przekonania naszej rodziny i przyjaciół, znacząco wpływa na nasze. Słysząc przez kilkanaście lat od naszej mamy, że najlepiej odchudzać się poprzez głodówkę, sami zaczniemy postępować w taki sposób.  Na pytanie: „ Jaki sposób na odchudzanie uważasz za najlepszy?”. Odpowiemy, że właśnie głodówkę. Natomiast jeżeli nasz tata chodzi na siłownię i ćwiczenia fizyczne uważa za najbardziej skuteczny sposób na odchudzanie, to my także będziemy się odchuchać w taki sposób. Nie bez znaczenia są opinię naszych przyjaciół. O odchudzaniu mówi się także wtedy, kiedy się nie odchudza. Dyskusje o tym, jaka dieta jest najlepsza są bardzo powszechne. Taką tematyką kuszą nas wszystkie portale dla kobiet. Tam temat diety i odchudzania obecny jest każdego dnia. Decydując się na metodę odchudzania pomyślmy o tym, dlaczego właśnie taki sposób wybieramy. Czy nasze zdanie to na pewno nasze zdanie, a może to opinie innych osób, a my tylko im ulegliśmy.

Różnica wieku

Zależnie od wieku odchudzamy się inaczej. Nasze babcie uważają, że na diecie trzeba jeść i to zdrowo- nie można omijać żadnego posiłku. Mamy są zaś zdania, że można nie zjeść kolacji, ale tylko wtedy kiedy nasza nadwaga jest spora. Zarówno naszym babciom, jak i mamom nie podoba się jeśli zaczynamy rezygnować z posiłków. Nadmierny wysiłek fizyczny, także nie jest dobrze odbierany. Młode osoby dążą do tego, aby ich odchudzanie przebiegało bardzo szybko. Są gotowe na liczne poświęcenia, niestety nawet kosztem zdrowia. Dla nich najważniejszy jest efekt, a nie metoda, którym go osiągną. Na szczęście jeśli rodzice i dziadkowie kontrolują to, co robi dziecko nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Będąc rodzicami nie możemy pozwalać na to, aby nasze dziecko odchudzało się bez żadnej kontroli. Odchudzać chcemy się inaczej będąc nastolatkiem, dorosłym i będąc już wieku emerytalnym. Wynika to z naszych doświadczeń oraz zdobytej wiedzy na temat odchudzania. Przez całe życie nie mamy takiego samego poglądu na kwestię odchudzania, jest to po prostu niemożliwe, bo poglądy zmieniają się razem z naszym wiekiem.

Różnica płci

Mężczyźni i kobiety odchudzają się inaczej, nie musimy być naukowcami aby dojść do takiego wniosku. Całkowicie wystarczy jeśli zaczniemy obserwować zachowanie bliskich nam osób. Kobieta na diecie przede wszystkim wspomina o tym, co je i jak często to robi. Kiedy mówi o swoich postępach wspomina o wadze, nie o centymetrach. Mężczyzna przeciwnie skupia się na wysiłku fizycznym i obwodach ciała. Panie z natury większą wagę przykładają do tego co jedzą, nie jest to związane z tym, że więcej czasu spędzają w kuchni, ale z tym że kobiety znacznie chętniej odchudzają się poprzez stosowanie diety niż poprzez wysiłek fizyczny. Mężczyźni zaś uwielbiają uprawiać sport, nie tylko wtedy kiedy są na diecie. Gotowi są oni spędzić cały wolny czas na siłowni, jeśli wiedzą że to zapewni im upragnioną sylwetkę. Na co dzień stale dostrzegamy to, że mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej. Nie może więc być inaczej , jeśli chodzi o odchudzanie się. Twierdzenie, że odchudzamy się tak samo jest całkowicie błędne.

Overweight Couple Resting on Exercise Balls

W grupie

Grupowe odchudzanie jest coraz powszechnie, bo podoba się nam wspólny wysiłek. Świadomość tego, że nie tylko my mamy problem z dodatkowymi kilogramami jest bardzo budująca. Jesteśmy przekonani, że skoro innym udaje się  pozbyć problemu z tuszą, to uda się także nam. Dzięki takiemu grupowemu odchudzaniu zaczynamy rywalizować ze sobą- co przynosi pozytywne skutki.  Najwięcej dowodów na to zjawisko mogą dostarczyć osoby, które prowadzą takie grupy. Musimy bowiem pamiętać o tym, że jeśli chcemy się odchudzać grupowo to powinniśmy zapisywać się wyłącznie do grupy, która ma swojego opiekuna. Brak jego może prowadzić to bardzo niebezpiecznych skutków. Samo zebrania się w grupie osób chętnych do odchudzania, nie daje pewności że będzie to zdrowe odchudzanie. W takim miejscu musi być ktoś, kto kontroluje stan zdrowia i postępy osób odchudzających się. Grupowe odchudzanie jest doceniane przez wszystkie osoby, które dzięki temu mają szczupłą i wysportowaną sylwetkę. Mówią one o tym, że gdyby odchudzały się same, to na pewno nie osiągnęły by takich efektów. Wspominają też o tym, że odchudzanie w grupie to była świetna zabawa. Kiedy odchudzanie zaczynało ich męczyć to zawsze znalazł się ktoś, kto przypominał o tym, że odchudzanie to nie męka, ale zabawa. Codziennie próbowania innych zdrowych potraw i sport- to nic innego, jak dobra rozrywka.

Samodzielnie

Samodzielnie odchudzanie najczęściej ma miejsce wtedy, kiedy chcemy zgubić kilka zbędnych kilogramów. W przypadku poważniejszego odchudzania szukamy grupy, która będzie odchudzać się z nami. Takie pojedyncze odchudzanie nie jest złe, jeśli nie chcemy drastycznie zmienić swojej wagi. Osoby, które mają kilka kilogramów za dużo, nie muszą od razu udawać się do lekarza, ale muszą mieć pewną wiedzę na temat odchudzania. Muszą one wiedzieć, że zdrowe odżywania należy połączyć z systematycznym wysiłkiem fizycznym. Nawet jeśli będziemy bardzo dużo ćwiczyć, ale nie będziemy się właściwe odżywiać-  to efektów nie zobaczymy. Obie te czynności należy połączyć, aby zgubić kilka zbędnych kilogramów. Odchudzanie musi mieć także charakter ciągły. Nie możemy odchudzać się przez pięć dni w tygodniu, a weekend pozwalać sobie na wszystko. Samodzielnie odchudzanie może mieć miejsce, jeśli nie chcemy zgubić zbyt dużo, wiemy jak się odchudzać oraz potrafimy się kontrolować. W kontroli chodzi o to, aby spożywać racjonalne posiłki i nie przesadzać z ilością ćwiczeń na siłowni.

Bez oparcia

Odchudzanie bez żadnego oparcia jest bardzo nieprzyjemne, a co gorsze może nie przynosić skutków. Oparcia w pierwszej kolejności szukamy wśród osób najbliższych, ale nie zawsze je otrzymujemy. W takim wypadku nie można się załamywać tylko szukać oparcia wśród osób  o tym samym problemie. One najlepiej będą rozumieć to, co się teraz z nami dzieje. Osoby, które są nam bliskie może wysłuchają tego, co mamy im do powiedzenia, ale mogą tego nie zrozumieć. My oprócz tego, że możemy komuś powiedzieć, jak to jest się odchudzać oczekujemy także wsparcia. Samo wysłuchanie to dla nas za mało, jeśli mamy poczuć prawdziwe oparcie. Z tego też powodu zajrzymy na forum internetowe, gdzie skupiają się osoby odchudzające. Może tych osób na początku nie znamy osobiście, ale możemy być pewni, że będą one dla nas najlepszym wsparciem, w tym czasie. One już albo są po odchudzania, albo także teraz się odchudzają. Będą one więc doskonale wiedziały, co my teraz przeżywamy

para odchudzanie

Z wsparciem

Wsparcie w odchudzaniu jest potrzebne wszystkim, ale w różnym stopniu. Są osoby odchudzające się, które potrzebują stałych pochwał i oparcia. Bez nich przestają się odchudzać, bo czują że to i tak nic nie zmieni. Nie ukrywajmy odchudzamy się po to, aby inni to zauważyli i docenili. Większość osób odchudzających chce słyszeć, że efekty są widoczne, ale tylko wtedy kiedy rzeczywiście tak jest. Nikt nie chce słuchać, że widać iż już schudnął, jeśli nic takiego nie miało miejsca. Pochwały muszą mieć swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Znacznie lepiej jeżeli powiemy takiej osobie, że bardzo podziwmy jej wysiłek, jaki wkłada w odchudzanie. Takie słowa na pewno zostaną docenioną i zostaną odebrane, jako wsparcie. Nie ma takiej osoby, która nie potrzebuje żadnego wsparcia, może tak mówić, ale my bądźmy pewni, że tak nie jest. Odchudzanie ze wsparciem jest potrzebne, a jednoczenie zapewnia szybsze efekty. Osoba, która czuje że jej wysiłek ma sens znacznie bardziej przykłada się do tego, co robi.

Bez Planu

Odchudzanie bez planu możemy z góry uznać na bezskuteczne. Samo powiedzenie sobie, że od dzisiaj się odchudzam nie wystarczy. Takie postanowienie musi być poparte konkretnym działaniem. Możemy być pewni, że nasz organizm sam się nie domyśli, jak ma się odchudzać. To my musimy mu wskazać drogę i  codziennie realizować zaplanowaną strategię. Każdy dzień odchudzania musi być zaplanowany, jeśli tak nie będzie to na pewno sięgniemy po co tuczącego. Nawet jeśli potem będziemy przez długie godziny starać się to spalić na siłowni to na efekty będziemy długo czekać. Możemy być też pewni, że takie zachowanie będzie się nam zdarzać coraz częściej. Tylko zaplanowane odchudzanie jest skuteczne i powie nam to każda osoba, która się odchudzała. Odchudzanie, tak jak każda inna poważna czynność w naszym życiu musi przebiegać według  opracowanego planu. Brak takiej świadomości prowadzi do tego, że przez długie miesiące, a nawet lata odchudzamy  i nie gubimy zbędnych kilogramów. To powoduje niepotrzebną frustrację, której mogliśmy zapobiec.

Z planem

Plan na odchudzanie jest konieczny, jeśli nie mamy popełnić błędów i osiągnąć zamierzony cel. Samo planowanie odchudzania może trwać dłużej niż samo odchudzanie- nie ma w tym nic złego. Przez kilka miesięcy po podjęciu decyzji, iż będziemy się odchudzać możemy zbierać informacje na ten  temat, a następnie zaplanować każdy swój krok. Taki plan musi uwzględniać kilka rozwiązań, dlatego dobry plan, to plan który jest bardzo rozbudowany. Nie chcemy przecież, aby nasz plan okazał się niemożliwy do zrealizowania. Pisząc plan możemy opierać się o plany innych osób, ale nie przyjmujmy ich za pewnik. Postarajmy się wsłuchać się w nasz organizm i dobrać najbardziej optymalny sposób odchudzania. Skoro wiemy, że nie lubimy wysiłku fizycznego wśród innych ludzi- to nie zapisujmy się na siłownię, ani klubu fitness. Samo przyjście w to miejsce będzie dla nas bardzo nieprzyjemne, a przecież odchudzanie, z założenia nie ma takim być. Pamiętajmy więc, że nasz plan na odchudzanie ma być przyjemny oraz rzeczywisty. Bez wysiłku się ni odchudzimy, ale nie zmuszajmy się do czegoś czego naprawdę nie lubimy, a nawet nie umiemy robić.

Nierozsądnie

W nierozsądny sposób odchudzamy się i dlatego nie widzimy efektów. Gdybyśmy podeszli do tej kwestii rozsądnie, to już po kilku dniach widzielibyśmy, że ważymy mniej i czujemy się znakomicie. Brak rozsądku sprawia, że wierzymy w działanie specyfików, które nie działają, a drugiej strony pozwalamy na to aby wyrządzały one nam krzywdę. W trakcie odchudzania musimy czuć się dobrze, nie możemy sobie tłumaczyć, że złe samopoczucie jest normalne- a na diecie trzeba cierpieć. Zapytajmy o te lekarza, z całą pewnością zapewni nas, że możemy odchudzać się bez żadnych nieprzyjemności. Odchudzanie wymaga pracy, konsekwencji, ale nie tego abyśmy czuli się słabo. Zawroty głowy nie świadczą o tym, że dieta zaczęła działać, ale o tym że coś złego dzieje się z nami. Nasz organizm na diecie także wysyła nam informacje, jak się czuje. Nie bagatelizujmy nieprzyjemnych objawów- postępujmy w rozsądny sposób, a wtedy na pewno za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się zdrowym i szczupłym wyglądem. To na takim efekcie powinno nam zależeć.

Z rozsądkiem

Odchudzanie z rozsądkiem to odchudzanie, które jest racjonalnie przemyślane. W taki sposób odchudza się osoba, która myśli nad tym, co robi. Do takiej osoby nie przemawiają hasła: „ Zgub 10 kg w 10 dni”  czy „ Odchudzanie bez żadnego wysiłku”. Wie ona, że oba hasła nie są możliwe do zrealizowania. Pierwsze hasło dlatego, że każdy odchudza się w innym tempie. Są osoby, które mogą zgubić w pierwszym miesiącu nawet kilkanaście kilogramów i korzystnie wpłynie to na ich stan zdrowia. Większość jednak odchudzających gubi kilka kilogramów w miesiącu. Związane jest to z wagą wyjściową. Osoby z większym nadmiarem kilogramów mogą odchudzać się w szybszym tempie, niż osoby które mają ich trochę mniej. Drugie hasło to marzenia wszystkich odchudzających, ale jest to właśnie marzenie. Odchudzanie jest związane z wysiłkiem, którego zwyczajnie nie unikniemy. Rozsądne podejście do odchudzania pozwala nam na uniknięcie pułapek, które czyhają na nas za każdym rogiem, gdyż wiele osób chce zarobić na nas i naszej chęci zgubienia zbędnych kilogramów.

Niezdrowo

Niezdrowe odchudzanie jest bardzo powszechne. Zacząć musimy od diety, gdyż tutaj mamy bardzo wiele możliwości. Na portalach internetowych, w czasopismach, a nawet w skrzynce pocztowej możemy znaleźć wiele sposobów, na stosowanie niezdrowej diety odchudzającej. Proponowany sposób odżywiania na pewno zapewni nam szczupłą sylwetkę, ale oprócz tego możemy być pewni także problemów ze zdrowiem. Skoro ktoś napisał, że wystarczy zjeść marchewkę, jabłko i pić cały dzień wodę, to na pewno zapomniał o tym, że nasz organizm do zdrowia potrzebuje znacznie więcej. Taką dietę możemy co najwyżej uznać za oczyszczają, którą  możemy zastosować, jeśli czujemy się przejedzeni. Nie może one jednak trwać zbyt długo. Powstawania niezdrowych sposobów odchudzania związane jest z chęcią zarobienia pieniędzy, na osobach które ową dietę zastosują oraz z tym, że nasze kompleksy związana z tuszą są znacznie silniejsze, niż zdrowy rozsądek. Pierwsze grupa wykorzystuje słabości tej drugiej, a druga nie otrzymuje wsparcia od najbliższych, dlatego w tak drastyczny sposób dąży do szczupłej- akceptowanej sylwetki.

Zdrowo

Zdrowe odchudzanie to odchudzanie bardzo pożądane, ale dość rzadko spotykane. Takie odchudzanie odbywa się wyłącznie pod okiem specjalistów od odchudzania. Specjalistą w pierwszej kolejności jest nasz lekarza rodzinny. Przyjść do niego powinniśmy już wtedy, kiedy zaczynamy myśleć o tym, aby zgubić zbędne kilogramy. To on powie nam, jaki jest nasz stan zdrowia i ile powinniśmy kilogramów zrzucić. Następne musimy udać się do dietetyka, aby ustalił on nam indywidualną dietę. Nie myślmy jednak, że dieta wystarczy do tego aby mieć upragnioną, szczupłą sylwetkę. Potrzebny będzie również wysiłek fizyczny- o czym wspomni również dietetyk. Po takiej wizycie należy ponownie udać się do lekarza rodzinnego. On przez cały czas odchudzania się powinien kontrolować stan naszego zdrowia. Pamiętajmy, że nasz organizm nie odchudza się całe życie, dlatego może różnie zareagować na taki stan. Lekarz, jeśli będziemy przychodzić do niego systematycznie może uchronić nasz przed utratą zdrowia, wywołanego odchudzaniem się.

Jak sie odchudzamy

Sposobów na odchudzanie jest tak dużo, jak osób które się odchudzają.  Wszystkie te sposoby możemy podzielić na kilka kategorii. Zacznijmy od podziału na zdrowe i niezdrowe odchudzanie. Tutaj możemy powiedzieć, że jedyne zdrowe odchudzanie się to, to pod okiem lekarza i dietetyka. Pozostałe metody są po prostu niezdrowe. Następnie przejdźmy do rozsądku. Zauważmy, że osoby które gubią kilogramy zachowują się rozsądnie lub przeciwnie, bardzo nierozsądnie. Jest to związane z ich psychiką i nastawieniem do odchudzania się. Odchudzać się możemy zgodnie z planem lub z dnia na dzień, czyli bez żadnego planu i przemyślenia. W odchudzaniu ważne jest wsparcie, którego niestety może zabraknąć. Od dłuższego czasu spotykamy się z grupowym odchudzaniem, które przynosi bardzo dobre efekty. Różnice w podejściu do odchudzania bardzo dobrze widać, jeśli przyjrzymy się płci, następnie spojrzymy na wiek jaki ma osoba odchudzająca się oraz to, w jakim otoczeniu przebywa. Na koniec nie bez znaczenia jest to, jakie są osobiste przekonania na temat odchudzania, możemy uznać je nawet za kluczowe.